Genel Bilgi

Anasayfa \ Genel Bilgi 7231 05.Eki.2016

          Sürekli gelişme ve kendini yenileme prensibiyle hareket eden Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, hem hizmet hem de sahip olunan kaynaklar açısından kullanıcı memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Kütüphanecilik alanında tüm yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek, kullanıcılarımızın ihtiyaç duyduğu güvenilir bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamayı hedef almakta ve aynı zamanda alt yapısını güçlendirmektedir. Üniversitemiz akademik ve idari personeli, önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri ve paydaş araştırmacıların onbinlerce kitap, süreli yayın, cd ve benzeri yazılı ve görsel materyalleri; online elektronik kaynakları hizmetine sunmaktadır.   

       Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ayrıca, ANKOS ve TÜBİTAK-ULAKBİM gibi kütüphanecilik alanında büyük konsorsiyum ve kuruluşların da üyesidir. Devlet ve özel üniversitelerin yanında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile de kütüphane alanında ortak işbirliği içindedir. 

          Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Merkez Kütüphanesi'nde işlemleri tamamlanmış 35.000 basılı kaynak, 1650 e-kitap bulunmaktadır. 2016 yılı itibariyle Başkanlığımız bünyesinde 24 satın alma, 11'i TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından sağlanan elektronik veritabanı erişime sunulmakta olup, ayrıca 30 Satın alma, 250 adet kamu kurum ve kuruluşlarından gelen dağıtım amaçlı basılı dergi, 200 civarında multimedya (cd, vcd, dvd) ürünleri ve diğer bilgi kaynakları kütüphane web sayfası aracılığı ile sunmaktadır.  Şube kütüphanelerde 15.000 civarında basılı materyal bulunmakla birlikte kullanıcılarımız Merkez Kütüphanemizin sunduğu hizmetlerden faydalanabilmektedirler.

       Üniversitemiz akademik ve idari personeli, öğrencileri ve paydaşlarının sürekli uğrak yeri haline gelen Merkez Kütüphanemiz, onbinlerce kütüphane kaynaklarının yanında bilgisayar laboratuarı, fotokopi hizmetleri ve boş zamanlarını değerlendirici okuma salonu ve akıl oyunu santranç köşeleri ile de bilginin yanında düşünme ve çalışma ortamını da sunmaktadır.      

        Merkez kütüphanesi; kütüphane otomasyon programı Yordam tarama arayüzü ile kullanıcıların 24 saat erişebildiği ve ayrıca online elektronik kaynakları federe arama ile birkaç saniye içinde indirebilen teknolojik yeniliklere de fırsat sunmaktadır. Ayrıca, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı fiziki mekan kullanımını en elverişli şekilde oluşturma ve ortak sosyal ve kültürel mekanlar yaratma çabası içindedir. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı; bilgiye değer veren, bilgiyi kullanabilen ve özgün yayın ve proje üreten üretken bilim adamlarına, öğrencilerine ve paydaşlarına her türlü pozitif bilgiyi sunmayı temel amaç saymaktadır.  

   Kütüphane genel koleksiyonunu oluşturan kitaplar, Dewey Onlu Sınıflama Sistemi (DOS)'ne göre sınıflandırılmakta ve açık raf sistemiyle okuyucularına sunulmaktadır. 2016 Yılı itibariyle Başkanlığımız Katalolama ve Sınıflama  Hizmetlerini LC (Libray Conress) Sınıflama Sistemine geçirme kararı alarak çalışmalarına başlamıştır. Koleksiyona bağış, satınalma, dağıtım v.s yollarıyla katılan yayınlar mümkün olan en kısa sürede Otomasyon programı (YORDAM Kütüphane Yazılımı) üzerinden girişleri yapılarak web tarama üzerinden tarama yapılmasına imkan sağlanmaktadır.

    Mevcut durumunu sürekli iyileştirerek kendini yenileyen Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, önümüzdeki yıllarda da değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak hizmetlerini vermeye devam edecektir.